top of page

Виховання в сучасній освіті займає особливе місце, адже сьогодні Українська держава та її громадяни стають безпосередніми учасниками процесів, які мають надзвичайно велике значення для подальшого визначення, першою чергою, своєї долі, долі своїх сусідів, подальшого світового порядку на планеті. «Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне, громадянське виховання… Тому нині, як ніколи, потрібні нові підходи і нові шляхи до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості», - зазначено в Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

На це націлюють педагогів нормативні документи, зокрема: Державний стандарт базової і повної загальної освіти, Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Заходи щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах (наказ МОН № 641 від 16.06.2015р.) та ін. 

У Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді чітко визначено мету, завдання, напрями, шляхи й етапи виховної діяльності, очікувані результати.

Головною метою патріотичного виховання є становлення самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин.

Складовою частиною патріотичного виховання, а в часи воєнної загрози – пріоритетною, є військово-патріотичне виховання, зорієнтоване на формування у зростаючої особистості готовності до захисту Вітчизни, розвиток бажання здобувати військові професії, проходити службу у Збройних Силах України як особливому виді державної служби. Його зміст визначається національними інтересами України і покликаний забезпечити активну участь громадян у збереженні її безпеки від зовнішньої загрози. Робота з військово-патріотичного виховання учнівської молоді має проводитися комплексно, в єдності всіх його складників спільними зусиллями органів державного управління, а також освітніх закладів, сім’ї, громадських організацій та об’єднань, Збройних Сил України, інших силових структур.

Виходячи з ідей та положень національно-патріотичного виховання, окреслених у вище зазначених документах, керівникам освітніх закладів різних типів, класним керівникам, вихователям, практичним психологам, соціальним педагогам та методичним службам слід спрямувати виховну роботу з  дітьми та молоддю на реалізацію таких завдань:

- утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;

- виховання поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки;

- підвищення престижу військової служби, а звідси – культивування ставлення до солдата, як до захисника Вітчизни, героя;

- усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю;

- сприяння набуттю дітьми та молоддю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, уміння визначати форми та способи своєї участі в життєдіяльності громадянського суспільства, спілкуватися з соціальними інститутами, органами влади, спроможності дотримуватись законів та захищати права людини, готовності взяти на себе відповідальність, здатності розв’язувати конфлікти відповідно до демократичних принципів;

- формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;

- утвердження гуманістичної моральності як базової основи громадянського суспільства;

- культивування кращих рис української ментальності – працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, бережного ставлення до природи;

- формування мовленнєвої культури;

- спонукання зростаючої особистості до активної протидії українофобству, аморальності, сепаратизму, шовінізму, фашизму.

Головним орієнтиром сучасного національно-патріотичного виховання є формування нової людини як особистості на основі національних та європейських цінностей, готової захищати суверенітет та територіальну цілісність України, здатної до соціалізації в сучасному просторі.

Доречно згадати слова В. Сухомлинського про те, що «громадянськiсть – це насамперед вiдповiдальнiсть, обов’язок – та вища сходинка в духовному життi людини, на якiй вона вiддає себе служiнню ідеалові». 

У навчально-виховний процес мають впроваджуватися форми і методи виховної роботи, що лежать в основі козацької педагогіки.

Є необхідність звернути особливу увагу на результативність виховних заходів у загальноосвiтнiх навчальних закладах.

Виховні заходи мають проводитись із максимальним залученням учнів до їх підготовки. Важливо звертати увагу на місце проведення заходу та розміщення його учасників. Процес виховання не має повторювати процес навчання зовнішньо, тобто, при проведенні годин спілкування чи інших заходів класного колективу учні не мають сидіти як на уроці – один за одним, а мають бачити вираз обличчя один одного при спілкуванні, контактувати очима і таке інше.

Пріоритетні завдання навчального закладу щодо формування патріотизму як почуття і як базової якості особистості

***************************************

Урок патріотизму "Нас було триста"

28 січня 2016 р. в навчальному закладі  для дітей  8, 9, 11 класів пройшов урок патріотизму «Нас було триста». Урок підготували і провели працівники Орільської міської бібліотеки Кравченко Л.Б. та Ніколаєнко Л.В. Учні довідалися про утворення студентського куреня Українських Січових Стрільців, про перебіг військових подій у січні 1918 року, розклад сил і сам бій під Крутами. Учасники заходу вшанували хвилиною мовчання героїв Крут, які перед розстрілом співали "Ще не вмерла Україна". Пролунали поетичні твори та пісні, присвячені героїчному подвигу українських юнаків, які віддали найдорожче – своє життя, захищаючи незалежність України...

*********************

Виставка дитячого малюнка "Мій біль - Афганістан"

Для колективу навчального закладу   ідея соборності та свободи України має надважливе значення. Бо сильна і процвітаюча країна, добробут суспільства й гідне майбутнє – це їхня доля, доля всіх громадян  незалежної держави.   Саме  сьогодні , у   День Української Державності , провели експресінформацію «День Соборності України», організували виставку у шкільній бібліотеці з історії Української Народної Республіки та Західно- Української Народної Республіки «Україно, соборна держава, сонценосна колиска моя!», а керівник гуртка народної творчості «Україночка» Чернявська В.В. провела міні  майстер-клас вузликового плетіння браслетів дружби. Учні отримали від класних керівників дистанційне завдання і готують творчі роботи  з батьками «Україна єдина!», які будуть продемонстровані на класних виховних заходах.

***************************************************  

28.12.15 у навчальному закладі відбудася педагогічна рада «Пріорітетні завдання навчального закладу щодо формування патріотизму як почуття і як базової якості особистості».

Національно-патріотичне виховання дітей та учнівської молоді сьогодні є важливою складовою змісту роботи навчального закладу, головним завданням якого є формування моральної поведінки, активної життєвої позиції, правил співжиття, єдності слова і діла в підростаючої особистості, готовності брати активну  участь у житті своєї держави.

  Тому педагоги проаналізували нові підходи і нові шляхи до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості у навчально –виховному процесі та поповнили банк педагогічного досвіду з національно-патріотичного виховання.

**************************************

Відкриття меморіальної дошки Савченку Василю в Орільському НВК

4 грудня в  Орільському навчально –виховному комплексі Лозівської районної ради  відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки Василю Савченку – випускнику даної школи,  герою, рядовому міліції , який загинув під час бойових дій в зоні АТО, захищаючи цілісність і недоторканість нашої держави.                                                                                      

На урочистостях, окрім учнів та працівників закладу, були присутні Красноперов Сергій Георгійович - голова Лозівської  районної державної адміністрації, Лаптєв Володимир Миколайович -   голова Лозівської  районної ради, Крикун Іван Олександрович , голова Орільської селищної ради, представники районної державної адміністрації , військового комісаріату, військові побратими, рідні, друзі Василя.

Захід розпочався проникливими словами  про сьогодення , яке нині переживає наша держава.   Потім, з уст другокласника Помазана Романа, прозвучав Гімн України.  Заполонило тривогою серця присутніх звернення до матері від імені сина старшокласника Кучерова Сергія. 
Сьогодні ідуть з життя найкращі, навіки перестають битися їхні молоді серця. Ми не маємо права забути бодай одне ім’я тих, хто віддав своє життя за нас, за наше майбутнє.

 Слова поваги, гордості за своїх земляків до оточуючих звучали від голови Лозівської районної державної адміністрації Сергія Георгійовича Красноперова: «  Найменше, чим нація може віддячити своїм героям – зробити так, аби їхні світлі імена не пішли у забуття, а слугували наочним прикладом для прийдешніх поколінь. Україна повсюди й повсякчас вшановує своїх Героїв. І сьогодні ми складаємо шану  одному з наших земляків, який загинув на донецькій землі і не повернувся додому, учня Орільської школи  Василя Савченка. Це обов'язок і влади, і всього суспільства пам'ятати про цих людей, віддавати данину їх подвигу. Бо саме вони поклали своє життя за гідність, за демократію, за наші з вами права».

Директор школи Душко Володимир Анатолійович, звертаючись до присутніх, сказав: «Сьогодні відбувається подія, яка болить кожному з нас. Школа, як рідна мати, виколисує, леліє дітей, дає їм дорогу в життя. З роками діти виростають і стають юнаками та юнками, а школа проводжає та чекає своїх випускників на теплі зустрічі. Сьогодні один з випускників повертається до своєї рідної школи меморіальною дошкою…Але допоки ми живі – житиме пам’ять про наших героїв…».

Також зі словами невичерпного смутку , але з впевненістю про світле майбутнє виступили голова  Лозівської районної ради Лаптєв Володимир Миколайович та  селищний голова Крикун Іван Олександрович.

Особливо пронизливо прозвучали слова подяки матері Василя Олени Миколаївни Савченко, адже ніхто краще за неї не знав сина-героя.

Трагедія родини Савченко – це трагедія нашого селища, держави.  Саме тому однокласники , найкращі  друзі Василя Боярський Олексій, Кирпа Василь, Мураш Олександр стали ініціаторами виготовлення пам’ятної дошки.

Відкрили меморіальну дошку голова Лозівської районної державної адміністрації, голова районної ради та селищний голова.  
Після хвилини мовчання, якою вшанували героя, до меморіальної дошки поклали квіти і запалили свічку пам’яті .

Слова патріотичної пісні, з вуст директора БК «Оріль» Гладун Тетяни Валеріївни  та душевні вислови учнів навчального закладу , переконали присутніх, що  допоки ми живі - житиме пам’ять про наших героїв.

 Василь Савченко  з меморіальної дошки щодня зустрічатиме і проводжатиме поглядом учнів, нагадуватиме кожному з них, що він поклав життя, аби всі жили в мирній квітучій Україні.

Після завершення урочистостей відбувся урок мужності «Дякуємо тобі, Сергію!», де старшокласники спілкувалися з мамою Василя та найкращим його другом Олексієм Боярським. Змогли оглянути світлини Героя, нагороди та книгу пам’яті. Адже патріотизм, сміливість і мужність - ось що притьма нно українськомуо воїну, готовому в будь-який час відстояти суверенітет своєї держави.

*************************************************

До Дня пам’яті жертв голодоморів (28.11.15р) у навчальному закладі приспущено Державний Прапор України з траурною стрічкою.

Пам’ятаймо минуле заради майбутнього!

До Дня пам’яті жертв голодоморів у навчальному закладі проведена лінійка –реквієм «Скорботна пам’ять поколінь», здійснили покладання квітів  та композиції із житніх і  пшеничних колосків до пам’ятного знаку, вшанували померлих хвилиною мовчання та запаленням свічок.

Навчальний заклад відзначив День Гідності та Свободи.  Проведено Урок Гідності «Сторінки історії революційних подій 2004 року та Революції Гідності. Значення цих подій у розвитку громадянського суспільства». Яскравий вияв національно – патріотичних почуттів учнів – це національний Гімн України, який прозвучав під час проведення заходу. Учні читали вірші про Україну,  переглянули відеофільм «Євромайдан -2014», вшанували пам’ять загиблим учасникам Євромайдану,  які загинули у боротьбі за свободу,  цілісність та єдність держави. Діти переглянули виставку  у бібліотеці «Сила нескорених!», малювали малюнки «Героям слава!», виготовляють обереги для України. Любімо Батькіщину не за те, що вона велика, а за те, що вона наша!

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві посилення роботи з формування в молоді поваги до бойового подвигу, самовіданності громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу , учні  Орільського НВК гідно відзначають 14 жовтня – День захисника України. Взяли активну участь у заході слави – зустрічі з воїнами АТО «День святої Покрови Пречистої Богородиці – свято козацьке», на якому з тривогою  у серці та гордістю за своїх односельців вручили браслети нескорених (у рамках Всеукраїнської акції «Оберіг захисника») воїнам АТО. У цій залі звучали акорди дитячої душі –Троян Валерії, учениці 7 класу, яка написала листи воїнам-патріотам. Увіковічнили пам’ять загиблому односельцю Василю Савченку запалюванням свічок та покладанням квітів на його могилу. Хвилиною мовчання згадали всіх померлих воїнів – інтернаціоналістів. Взяли участь у церемонії покладання квітів до пам’ятника загиблим воїнам. Саме в переддень відзначення Дня Захисника Вітчизни провели тематичні уроки історії «Сторінки історії українського козацтва», створена тематична виставка у бібліотеці «Сила нескорених». Учні взяли участь у виставці малюнків «Козацька Україна» та «Героям слава!». З творчим запалом діти виступали під час святкового концерту у БК «Оріль», присвяченому Дню захисника Вітчизни, святу  Покрови Пречистої Богородиці.

З метою забезпечення системної роботи у питаннях пов’язаних із національно- патріотичним вихованням дітей та молоді з 15 вересня   по 21 вересня  2015 року взяли участь у районній акції  з нагоди Міжнародного дня миру. Провели експрес інформації, конкурс малюнків «Миру –мир!», виховні години. У бібліотеці учні підібрали вірші про мир та створили виставку!

Із нагоди 250-річчя заснування Харківської області з метою увічнення пам’ятної дати, сприяння розвитку патріотизму, популяризації досягнень Харківщини провели у  навчальному закладі на уроках історії бесіди «О, земле рідна, краю світлий!» та «Славетні харків’яни», виховні години «Я громадянин», конкурси малюнку «Я люблю свою Слобожанщину».

У шкільній бібліотеці створили виставку літератури та матеріалів, присвячених історії та сучасності Харківської області.

У межах проведення заходів слід розкрили героїчне минуле Харківщини, показали, що Харківська область – один із найрозвинутіших аграрно-промислових, наукових та культурних регіонів України. Учні розуміють, що Харківщина – мальовничий і благодатний край, де живуть обдаровані і працьовиті люди, які люблять рідну землю, пам’ятають історію своїх предків, зберігають їхню спадщину і є творцями своєї історії, тобто впливають на розбудову свого краю.

16 вересня 2015 року - День звільнення Лозівщини від нацистських загарбників.

Учні навчального закладу – активні  учасники урочистостей, присвячених цій даті.

Ми - за мир на Лозівській землі!

Ми – за хліб на столі!

Ми – за спокій в усьому світі!

Нехай навчаються у школах діти!

Нехай всім радісно сонце світить!

З метою вшанування учасників бойових дій на території інших держав учні навчального закладу взяли участь у виставці дитячого малюнка «Мій біль –Афганістан». Найкращі роботи  Боярського Нікіти, Лазуренко Катерини, Пантюхової Віти, учнів 4 класу. Діти разом з батьками творчо відобразили повагу до тих, хто був учасником воєнного конфлікту на території Демократичної республіки Афганістан.

******************************************

Відзначення Дня Соборності в Орільському НВК

*****************************************

Відзначення  річниці Голодомору 

 

Осінні дні навівають важкі хвилини роздумів над минулим нашої Батьківщини. Голодомор. Ця подія скорботна ніколи не буде забута українським народом та людьми світу. У школі з нагоди відзначення  річниці Голодомору відбулось ряд заходів на вшанування пам’яті жертв голодоморів. 25. 11.16 для учнів школи проведено загальношкільний урок –молитва «Скорботна пам 'ять поколінь!», виховні години у класних колективах  «Голгофа  голодної смерті», «Вічно жива пам'ять» ,  вернісаж творчих робіт «Я-українець!», експресінформації на уроках історії «Голодомор в Україні. Події. Факти», виставка літератури у шкільній бібліотеці «Відкрийтесь, небеса! Засяйте над планетою невинні душі…Збудуйте пам’яті невгасний собор!». Взяли  участь у Всеукраїнській акції «Засвіти свічку» та у загальнонаціональній хвилині мовчання. Поклали  колоски пшениці та квіти до пам’ятного знаку Голодомору  у селищі.

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**********************************************************

День Гідності та Свободи

 

З метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження і донесення  до сучасного та майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку ХХІ століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які постали на захист  демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів України та її європейського вибору у навчальному закладі 21 листопада відзначили День Гідності та Свободи. Провели Урок пам’яті «За щастя України, бо вона – єдина!», на якому запалили вогник, що символізував пам’ять про душі полеглих людей за свободу, за свої права, за гідність людини. Учні показали, що вони єдині, ми – часточка українського народу, ставлячи відпечаток своєї долоньки на плакаті «Ми – родина, ми – український рід!». Відвідали виставку у бібліотеці «Україна – територія  гідності та свободи», взяли участь у вернісажі дитячих  творчих робіт «Я – українець!»

   

   

**********************************************************

Відзначення Дня української писемності та мови в нашому навчальному закладі стало вже традиційним. Цього року у межах святкування було проведено ряд заходів, в яких взяли участь учні 1-11 класів

   

Тематична лінійка спрямована на підтримку рідної мови, її вивчення та розвиток, пропаганду і популяризацію та, водночас, демонстрацію її краси, багатства, літературної довершеності. Адже кожен народ відбувся лише тоді, коли усвідомив себе у слові.

Слова росли із грунту, мов жита.
Добірним зерном колосилась мова.
Вона як хліб. Вона мені свята.
І кров’ю предків тяжко пурпурова.

Саме ці слова Ліни Костенко стали епіграфом до виставки листівок, присвячених Дню української писемності, що проходила у стінах школи.

З метою єднання,  пропагування грамотності, підтримки та розвитку державної мови як духовного потенціалу, виховання мовної культури вчителі, учні , батьки долучилися до акції "Всеукраїнський радіодиктант національної єдності", написавши диктант "Україна на зламі тисячоліть»

Також у день свята учні взяли участь у вікторині, де показали свої знання з української мови та творчі здібності.

Тож плекаймо рідну, бережімо слово, 
З щирістю шануймо українську мову!

 

**********************************************************

Районне свято до Дня захисника України "Від козацтва і донині лине слава України"

 

   

12 жовтня 2016 року на базі Катеринівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбулося районне свято до Дня захисника України "Від козацтва і донині лине слава України". В заході прийняли участь представники всіх закладів освіти Лозівського району.

Сім команд представляли свої заклади у спортивних змаганнях: Орільський НВК - "Орільська паланка"; Орільська ЗОШ І-ІІІ ступенів - "Патріот"; Краснопавлівський БПЛ - "Міцний вітер"; Катеринівська ЗОШ І-ІІІ ступенів - "Нащадки козаків"; Полтавський НВК - "Пластуни"; Садовська ЗОШ І-ІІІ ступенів - "Захисники"; Яковлівський НВК - "Залізні вовки". Учасники спортивної гри показали свої вміння, кмітливість та гостроту розуму.

Переможцем спортивної гри стала команда "Орільська паланка" Орільського НВК.

********************************************************

bottom of page